Studia podyplomowe - Aranżacja i stylizacja przestrzeni - Sopocka Szkoła Wyższa
16213
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-16213,bridge-core-1.0.1,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-18.0.3,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Studia podyplomowe – Aranżacja i stylizacja przestrzeni

Cele studiów

Celem studiów jest zapoznanie studentów ze sposobami projektowania tematycznego wg celu określonego funkcją i sposobem użytkowania oraz stosowania odpowiednich form/struktur stanowiących o charakterze projektu. Istotne jest też przekazanie zasad użytkowania przestrzeni i elementów jej wyposażenia, określających przydatność, stosowanie, prawidłowe umiejscowienie wszystkich składowych kompozycji, a także ukazanie stylizacji jako procesu kreacji przestrzennej o określonej czasowo przydatności użytkowej.

 

Przekazywana studentom będzie też wiedza o sposobach tworzenia stylizacji o określonym charakterze oddziaływania – regionalnym, historycznym lub okazjonalnym. Celem jest wykształcenie w studentach umiejętności stylizowania przestrzennego, materiałowego, detalicznego – umiejętności oddziaływania tematycznego w wystawiennictwie i sztuce dekoracji.

 

Rekrutacja na kolejną edycję ruszyła 01 kwietnia 2020 r.

Adresaci studiów

Kierunek skierowany jest do osób, które chcą zdobyć umiejętność aranżacji określonej przestrzeni w zamierzony przez siebie sposób, ze świadomością adekwatności użytych materiałów. Potrzebna do tego jest zdolność rozpoznawania i definiowania cech charakterystycznych dla poszczególnych stylów i epok oraz umiejętność swobodnej interpretacji i komponowania stylów. Absolwent posiada również opanowany warsztat pracy / research, tworzy szkice koncepcyjne, rysunek, moodboard, makietę oraz posiada wiedzę teoretyczną popartą warsztatami w zakresie technik zdobniczych i oświetlenia.

Wykładowcy/Opiekun merytoryczny

dr Emilia Rolka – opiekun merytoryczny

Doktor w dziedzinie sztuk projektowych, absolwentka ASP w Gdańsku. Tytuł doktorancki otrzymała w 2015 roku za pracę „Przestrzeń twórcza w środowisku wiejskim wobec zagrożenia folkloryzacją na przykładzie wybranych miejscowości gminy Szemud”. Miłośniczka proekologicznego projektowania i autorka wykładów: „Żywa architektura i nie tylko: zastosowanie wierzbowatych” (ASP), „Konopie przemysłowe w designie” (ASP), „Warsztaty budowania z kompozytu konopno-wapiennego” (Teodorowo). Prowadziła warsztaty architektoniczne „Wrota do miasta. Estetyzacja terenów portu gdańskiego” oraz „Koncepcja kształtowania i estetyzacji wybranego terenu postyczniowego w Gdyni”. Wykładowca na konferencjach, m.in. International Conference of the European Industrial Hemp Association, Germany. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu kursów kaligrafii. Prywatnie prowadzi firmę Simple Wanderlust. Absolwentka Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Architektura Wnętrz. Dyplom w pracowni profesora Huberta Smużyńskiego (1997). Tytuł doktora sztuk projektowych uzyskała w 2015 roku. Aktywna w zawodzie projektanta od 1998 roku. Autorka realizacji z zakresu architektury wnętrz, form użytkowych i wystawiennictwa, jak również działań w obszarze sztuki. Czynnie uczestniczy w warsztatach dotyczących przestrzeni architektonicznej oraz konferencjach naukowych związanych tematycznie z projektowaniem opartym na nisko przetworzonych materiałach i tradycjach lokalnych.

 

 

prof. zwyczajny Andrzej Pniewski

Wykładowca Sopockiej Szkoły Wyższej na Wydziale Architektury oraz Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Architektury i Wzornictwa. Jest autorem wielu projektów z dziedziny architektury wnętrz i wystawiennictwa. Przewodniczy komisjom jurorskim w konkursach krajowych i zagranicznych dotyczących sztuki użytkowej. Zajmuje się rysunkiem, grafiką artystyczną, historią cywilizacji oraz komunikacją wizualną. Profesor jest promotorem ponad stu dyplomowych opracowań magisterskich oraz 50 licencjackich z dziedziny sztuki użytkowej. W jego dorobku artystycznym znajdują się liczne projekty architektoniczne, wnętrzarskie i wystawiennicze. Jest współautorem opracowań konkursowych w wielu dziedzinach twórczych a także uczestnikiem gremiów oceniających kunszt artystyczny. Jest laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska. W 2013 roku otrzymał Złotą Odznakę „Zasłużonego dla Kultury Polskiej”.

 

 

 

dr Magdalena Berlińska – Designer
Absolwentka Wydziału Architektury i Wzornictwa w zakresie Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Stopień naukowy doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie sztuk projektowych uzyskała w 2014 roku na Wydziale Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku. Od 2018 roku adiunkt na Kierunku Architektury Wnętrz i Architektury Krajobrazu, Wydziału Architektury Sopockiej Szkoły Wyższej. Obecnie prowadzi zajęcia w Pracowni Projektowania Obiektów Małej Architektury oraz Pracowni Projektowania Sprzętu w Sopockiej Szkole Wyższej. Zwolenniczka designu prospołecznego w ramach zrównoważonego rozwoju. Jest autorką kilkudziesięciu wdrożonych zespołowych i indywidualnych projektów oraz szeregu projektów badawczych związanych ze współpracą międzyuczelnianą krajową i międzynarodową. Kurator, organizator oraz czynny uczestnik wielu wystaw i konferencji. Autorka kilku publikacji z zakresu wzornictwa. Posiada doświadczenie w prowadzeniu kilkunastu przedmiotów w zakresie sztuk projektowych. Opiekun naukowy Międzywydziałowego Koła Naukowego ‘Tech-Design’ Wydziału Mechanicznego oraz Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej /2018. Czynnie projektuje w zakresie wzornictwa przemysłowego, architektury krajobrazu i architektury wnętrz oraz komunikacji wizualnej.

 

 

dr hab. inż. arch. Katarzyna Rozmarynowska

Absolwentka Politechniki Gdańskiej. Doktorat za pracę „Zespoły dworsko-ogrodowe ziemi lęborskiej. Przyczyny degradacji, warunki i możliwości przetrwania”(1996). Autorka monografii „Ogrody odchodzące…? Z dziejów gdańskiej zieleni publicznej 1708-1945” (2011) oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych, opracowań studialnych i projektowych (m.in. proj. Zielonego Pomnika Jana Pawła II w Gdańsku na Zaspie). Laureatka (wraz z zespołem) Pomorskiej Nagrody Muzealnej za: Wydawnictwo, wystawę czasową i działania edukacyjne: „Gdańskie ogrody” oraz Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od Morza”, ponieważ książkę „Gdańskie ogrody” uznano za najlepsza książkę 2018 roku. Specjalistka w dziedzinie architektury krajobrazu i historii sztuki ogrodowej. Interesują ją głównie zagadnienia związane z szeroko pojętą problematyką miejską, historią sztuki ogrodowej, teorią i konserwacją zabytkowej zieleni.

 

 

 

mgr inż. arch. Katarzyna Kapturska

Architekt IARP i nauczyciel akademicki. Absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej. Członkini Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów. Od ukończenia studiów nieprzerwanie zawodowo zajmuje się projektowaniem architektury i wnętrz o różnych funkcjach, zarówno prywatnych, jak i publicznych (między innymi projekty bibliotek w Gdyni i Gdańsku). Zajmuje się także działalnością naukową. Od 2009 roku związana z Sopocką Szkołą Wyższą, gdzie prowadzi zajęcia oraz kursy dotyczące komputerowego wspomagania projektowania 2D oraz 3D oraz projektowania budynków jednorodzinnych.

 

 

 

 

Pozostali prowadzący:

prof. dr hab. Roman Gajewski
dr hab. Grażyna Kilarska
dr hab.inż. arch. prof. SSW Justyna Martyniuk-Pęczek

Program studiów

Przedstawiony plan ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego.
Studia trwają 2 semestry. Zajęcia odbywają 1-2 razy w miesiącu, w soboty i niedziele w godz. 08.00 – 18.30.

Na program zajęć składają się między innymi:

 

  • Ćwiczenia i wykłady obrazujące ogół problemów kreacyjnych dotyczących aranżacji przestrzeni zamkniętych i otwartych. Budowanie koncepcji projektowej oraz kolejność działań kreacyjnych w świadomości projektanta. Powstawanie idei projektowej z zastosowaniem sprzętów i wyposażenia we wnętrzach użytkowych. Umiejętność określenia wartości wizualnych i funkcjonalnych w projektowanych przestrzeniach i wnętrzach.
  • Ćwiczenia i wykłady z historii terenów zielonych. Podstawy projektowania przestrzeni krajobrazowych o różnym charakterze użytkowania i lokalizacji. Rysunek – jako sposób określania własnej idei, wiążący wyobraźnię i umiejętności jej odwzorowania. Poznanie podstawowych technik z rysunku obrazujących przestrzeń i zachodzące w niej zmiany.
  • Ćwiczenia uczące modelowania – prezentowania podjętych decyzji twórczych w sposób ułatwiający ich zrozumienie w odczytaniu relacji przestrzennych.
  • Nauka posługiwania się programem komputerowym przy podejmowaniu decyzji o wzajemnym oddziaływaniu form powstających wg świadomych decyzji projektanta. Auto – Cad jako narzędzie niezbędne w procesie projektowania prawidłowego zapisu idei twórczej oraz odczytu wykonawczego.
  • Podstawy ergonomii – baza funkcjonalności antropometrycznej w przestrzeni użytkowej, budowie formy i detali wyposażenie wnętrza. Znajomość ergonomii podstawą do realizacji projektów i produktów z zakresu wzornictwa.
  • Techniki świetlne – informacje o prawidłowym ulokowaniu źródła światła, które wpływa na standard i walory wizualne projektowanych obiektów.

 

Forma zaliczenia studiów – projekt dyplomowy (seminarium dyplomowe zakończone obroną).

Opłata semestralna – 2100 PLN / semestr


Opłata miesięczna (12 rat) – 370 PLN


Opłata rekrutacyjna – 85 PLN

Aplikuj już dzisiaj!

Biuro studiów podyplomowych:
podyplomowe@ssw.sopot.pl
tel. kom.  509-655-417
(58) 555 83 80