Studia podyplomowe - Aranżacja i stylizacja przestrzeni - Sopocka Szkoła Wyższa
16213
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-16213,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.1,vc_responsive
 

Studia podyplomowe – Aranżacja i stylizacja przestrzeni

Cele studiów

Celem studiów jest zapoznanie studentów ze sposobami projektowania tematycznego wg celu określonego funkcją i sposobem użytkowania oraz stosowania odpowiednich form/struktur stanowiących o charakterze projektu. Istotne jest też przekazanie zasad użytkowania przestrzeni i elementów jej wyposażenia, określających przydatność, stosowanie, prawidłowe umiejscowienie wszystkich składowych kompozycji, a także ukazanie stylizacji jako procesu kreacji przestrzennej o określonej czasowo przydatności użytkowej.

 

Przekazywana studentom będzie też wiedza o sposobach tworzenia stylizacji o określonym charakterze oddziaływania – regionalnym, historycznym lub okazjonalnym. Celem jest wykształcenie w studentach umiejętności stylizowania przestrzennego, materiałowego, detalicznego – umiejętności oddziaływania tematycznego w wystawiennictwie i sztuce dekoracji.

Adresaci studiów

Kierunek skierowany jest do osób, które chcą zdobyć umiejętność aranżacji określonej przestrzeni w zamierzony przez siebie sposób, ze świadomością adekwatności użytych materiałów. Potrzebna do tego jest zdolność rozpoznawania i definiowania cech charakterystycznych dla poszczególnych stylów i epok oraz umiejętność swobodnej interpretacji i komponowania stylów. Absolwent posiada również opanowany warsztat pracy / research, tworzy szkice koncepcyjne, rysunek, moodboard, makietę oraz posiada wiedzę teoretyczną popartą warsztatami w zakresie technik zdobniczych i oświetlenia.

Wykładowcy/Kierownik merytoryczny

Opiekun merytoryczny studiów podyplomowych –  prof. zwyczajny Andrzej Pniewski.   
Wykładowca Sopockiej Szkoły Wyższej na Wydziale Architektury oraz Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Architektury i
Wzornictwa. Jest autorem wielu projektów z dziedziny architektury wnętrz i wystawiennictwa.
Przewodniczy komisjom jurorskim w konkursach krajowych i zagranicznych dotyczących sztuki użytkowej.

Zajmuje się rysunkiem, grafiką artystyczną, historią cywilizacji oraz komunikacją wizualną.

Profesor Andrzej Pniewski, jest promotorem ponad stu dyplomowych opracowań magisterskich oraz 50 licencjackich z dziedziny sztuki użytkowej. W jego dorobku artystycznym znajdują się liczne projekty architektoniczne, wnętrzarskie i wystawiennicze. Jest współautorem opracowań konkursowych w wielu dziedzinach twórczych a także uczestnikiem gremiów oceniających kunszt artystyczny. Jest laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska. W 2013 roku otrzymał Złotą Odznakę „Zasłużonego dla Kultury Polskiej”.

Program studiów

Przedstawiony plan ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego.

Na program zajęć składają się między innymi:

 

  • Ćwiczenia i wykłady obrazujące ogół problemów kreacyjnych dotyczących aranżacji przestrzeni zamkniętych i otwartych. Budowanie koncepcji projektowej oraz kolejność działań kreacyjnych w świadomości projektanta. Powstawanie idei projektowej z zastosowaniem sprzętów i wyposażenia we wnętrzach użytkowych. Umiejętność określenia wartości wizualnych i funkcjonalnych w projektowanych przestrzeniach i wnętrzach.

 

  • Ćwiczenia i wykłady z historii terenów zielonych. Podstawy projektowania przestrzeni krajobrazowych o różnym charakterze użytkowania i lokalizacji. Rysunek – jako sposób określania własnej idei, wiążący wyobraźnię i umiejętności jej odwzorowania. Poznanie podstawowych technik z rysunku obrazujących przestrzeń i zachodzące w niej zmiany.

 

  • Ćwiczenia uczące modelowania – prezentowania podjętych decyzji twórczych w sposób ułatwiający ich zrozumienie w odczytaniu relacji przestrzennych.

 

  • Nauka posługiwania się programem komputerowym przy podejmowaniu decyzji o wzajemnym oddziaływaniu form powstających wg świadomych decyzji projektanta. Auto – Cad jako narzędzie niezbędne w procesie projektowania prawidłowego zapisu idei twórczej oraz odczytu wykonawczego.

 

  • Podstawy ergonomii – baza funkcjonalności antropometrycznej w przestrzeni użytkowej, budowie formy i detali wyposażenie wnętrza. Znajomość ergonomii podstawą do realizacji projektów i produktów z zakresu wzornictwa.

 

  • Techniki świetlne – informacje o prawidłowym ulokowaniu źródła światła, które wpływa na standard i walory wizualne projektowanych obiektów.
Opłata semestralna – 2100 PLN / semestr


Opłata miesięczna (10 rat) – 440 PLN


Opłata rekrutacyjna – 100 PLN

Aplikuj już dzisiaj!

Biuro studiów podyplomowych:
amachaj@ssw.sopot.pl
tel. kom.  506 474 217
(58) 555 83 80