Architektura krajobrazu - studia w SSW - Gdańsk, Sopot, Gdynia
15929
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-15929,bridge-core-1.0.1,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-18.0.3,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Architektura krajobrazu

Architektura Krajobrazu

 

Architektura krajobrazu to kierunek, do którego prowadzenia uprawnienia posiada tylko kilka uczelni w Polsce

 DLACZEGO WARTO?

 

♦   Sopocka Szkoła Wyższa jako jedyna Uczelnia w aglomeracji Gdańsk Gdynia Sopot prowadzi studia na kierunku architektura krajobrazu

 

♦ Architektura krajobrazu to kierunek, który zyskuje coraz większy prestiż, ze względu na wdrażanie w naszym kraju zapisów Europejskiej Konwencji Krajobrazowej, a co za tym idzie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów.

 

♦   W ramach tego kierunku Sopocka Szkoła Wyższa przygotowuje studentów do kreowania i ochrony wartości estetycznych krajobrazu zarówno w ujęciu gospodarowania przestrzenią jak i projektowania ogrodów.

 

♦   Studentów przygotowuje najlepsza kadra naukowo-dydaktyczna prezentującą różne dyscypliny naukowe, takie jak architektura i urbanistyka, nauki przyrodnicze i rolnicze oraz dyscypliny artystyczne. Kadrę stanowią przede wszystkim praktycy.

 

♦    Absolwenci kierunku są przygotowani do samodzielnego podjęcia prac projektowych, jak i uczestnictwa w projektowych pracowniach wielobranżowych.

 

♦    Nabyta wiedza pozwala także na pracę w jednostkach administracji samorządowej i rządowej w wydziałach związanych z architekturą, urbanistyką, planowaniem i gospodarką przestrzenną oraz  ochroną środowiska.

 

♦  Studenci maja możliwość wzięcia udziału w licznych przedsięwzięciach rozwijających umiejętności z zakresu architektury krajobrazu np. udział w  warsztatach, targach ogrodowych itp.

 

♦  W ramach programu podnoszącego kompetencje studentów (program dofinansowany przez UE) studenci SSW mają możliwość skorzystania z  bezpłatnych warsztatów i szkoleń o wartości do 15 tys zł. każdy. Więcej informacji można znaleźć w zakładce Projekty Unijne

 

♦  Uczelnia organizuje studentom tzw. wyjazdy studyjne w ciekawe miejsca pod względem architektonicznym. Wyjazdy finansowane są ze środków Uczelni i Funduszy Unijnych.

 

♦  SSW posiada własne pracownie zapewniające najwyższy standard nauczania (m.in prototypownia, pracownia nowych mediów). Więcej o pracowniach w zakładce Baza Dydaktyczna SSW.

 

♦    Absolwenci są także przygotowani do kontynuowania nauki na studiach II stopnia na kierunku ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU lub pokrewnych.

 

♦    Możliwości pracy architekta krajobrazu są szerokie. Można pracować jako:

– wolny zawód – własna działalność w dziedzinie projektowania / wykonawstwa / grafiki / sztuki

– projektant / wykonawca zatrudniony w biurach projektowych zajmujących się architekturą i urbanistyką oraz firmach wykonawczych (np. firmy deweloperskie),

– specjalista zatrudniony w rozmaitych instytucjach – jednostki samorządowe, rządowe, pozarządowe zajmujące się gospodarką przestrzenną, urbanistyką, kształtowaniem krajobrazu, architekturą i wzornictwem, przyrodą i rolnictwem,

– pracownik naukowy, naukowo-dydaktyczny lub dydaktyczny instytucji związanych z nauką i szkolnictwem wyższym

– przedstawiciel handlowy w firmach zajmujących się produkcją i sprzedażą rozwiązań dla branż związanych z projektowaniem i kształtowaniem środowiska (np. oprogramowanie komputerowe, maszyny rolnicze i ogrodnicze, maszyny i materiały budowlane, mała architektura, itp.)

W SSW powstaje farma hydroponiczna.

Opinia eksperta

Katarzyna Rozmarynowska

dr hab. inż. arch. prof. SSW

 

specjalista z zakresu architektury krajobrazu i kształtowania przestrzeni terenów otwartych, wykładowca akademicki,

Studia I stopnia (inżynierskie) na kierunku architektura krajobrazu przygotowują do projektowania, budowy, zarządzania i pielęgnacji obiektów architektury krajobrazu: parków i ogrodów, zieleni publicznej oraz ogrodów deszczowych wraz z elementami ich wyposażenia a także do kierowania i nadzoru nad robotami realizacyjnymi i pielęgnacyjnymi oraz zarządzania jednostkami zajmującymi się projektowaniem, budową i pielęgnowaniem obiektów architektury krajobrazu. Uczą współpracy z innymi specjalistami. Poza przedmiotami typowymi dla kierunku, z zakresu nauk przyrodniczych, technicznych i sztuk pięknych szkoła zapewnia zajęcia z konserwacji i rewaloryzacji zabytkowych założeni zieleni oraz zdobycie specjalistycznej wiedzy o parkach i ogrodach pomorskich. Absolwenci przygotowani są także do pracy w jednostkach administracji rządowej i samorządowej.

Aranżacja wykonana przez studentów SSW

zdobyła I miejsce podczas targów WIOSNA W OGRODZIE

Praca dyplomowa (fragment pracy) – Krzysztof Ogrodowczyk

PROJEKT ZAGOSPODAROWANIA TERENU POSIADŁOŚCI
INSPIROWANY SIEDZIBAMI DWORSKIMI Z POCZĄTKU XX WIEKU

Wywiad z Dagmarą Macioch, architektem krajobrazu

►Jak wspomina Pani studia na architekturze krajobrazu ?
D.M.►Bardzo przyjemnie. Dla każdego, kto jest naprawdę zainteresowany tą tematyką, czas spędzony na uczelni, nie jest ani uciążliwy, ani nie kojarzy się z nudą i rutyną. Program studiów obejmuje oprócz przedmiotów związanych z historią sztuki, materiałoznawstwem, projektowaniem ogrodów także tajniki urządzania i pielęgnowania roślin, gleboznawstwa, ekologii i inżynierii środowiska. To program dla ludzi ambitnych i wszechstronnych jak widać, interesujących się i historią sztuki i tajnikami botaniki. Do przyjemniejszych elementów takich studiów należą też wycieczki, organizowane po to, by przyjrzeć się wyróżniającym się założeniom ogrodowym, również za granicą.
►Czy praca w tej branży przynosi satysfakcję? Czy jest rozwojowa?
D.M.► Rozwojowa z całą pewnością. Zapotrzebowanie na tego typu usługi rosną z roku na rok, a teraz jeszcze otwierają się przed nami rynki zagraniczne. Niektóre firmy już w marcu nie przyjmują zamówień aż do końca roku. Ludzie z inwencją, jak już wspomniałam, ludzie wszechstronni, obdarzeni wyobraźnią, zmysłem estetycznym, którzy znajdują radość w tworzeniu, na pewno znajdą też satysfakcję w tym zajęciu. Nie ma nic piękniejszego niż ten wiosenny zryw
do pracy, kiedy ludzie z naszej branży potrafią dzwonić do siebie tylko po to, żeby informować się nawzajem, jak pięknie kwitną krokusy w ich ogródkach.

Praca dyplomowa  (fragment pracy) – Justyna Szóstek, Aleksandra Cieplińska

PROJEKT RESTYLIZACJI OTOCZENIA WIEJSKIEGO KOŚCIOŁA W WĄGLIKOWICACH. POWRÓT DO SWOJSKOŚCI.

Wybrane przedmioty kierunkowe

 • Rysunek studyjny, sem I
 • Rzeźba sem. II
 • Malarstwo, sem III
 • Fotografia, sem. IV
 • Fizjografia, sem. I
 • Gleboznawstwo, sem. II
 • Materialoznawstwo, sem. II
 • Budownictwo,  sem. III
 • Szata roślinna, sem. I, II, III, IV, VII
 • Historia sztuki ogrodowej, sem. III
 • Grafika inżynierska i komputerowe wspomaganie projektowania, sem. II, III, IV
 • Podstawy geodezji i kartografii, sem. IV
 • Zasady projektowania krajobrazu, sem. I, II
 • Rysunek architektoniczny, sem I, II
 • Ekologia krajobrazu, sem. VII
 • Urządzanie i pielęgnowanie krajobrazu obiektów architektury krajobrazu VI, VII
 • Konserwacja obiektów architektury krajobrazu
 • Prawo
 • Podstawy ekonomii i zarządzania
 • Kosztorysowanie i zasady obmiaru robót.

Wybrane przedmioty projektowe

 • Geometria wykreślna, sem I
 • Biologia roślin, sem I
 • Podstawy historii sztuki, sem I
 • Projektowanie zintegrowane „Ogród”,  sem. III
 • Projektowanie zintegrowane „Przestrzeń Publiczna”, sem. IV
 • Projektowanie zintegrowane „Rewaloryzacja zabytkowego założenia Parkowego”, sem. IV
 • Projektowanie zintegrowane „Park”,  sem. V
 • Projektowanie zintegrowane „Ochrona krajobrazu”, sem. VII
 • Projektowanie dyplomowe, sem. VII

 

 

Przedstawiona oferta edukacyjna, a także plan i program mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego.

nazwa kierunkuArchitektura Krajobrazu
poziom studiówstudia I stopnia
tryb studiówstudia niestacjonarne
uzyskany tytuł zawodowyinżynier
czas trwania studiów7 semestrów
Niestacjonarne:
550 PLN / miesięcznie

Aplikuj już dzisiaj!