Chór Mundus Cantat - Sopocka Szkoła Wyższa
24072
page-template-default,page,page-id-24072,bridge-core-1.0.1,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-18.0.3,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Chór Mundus Cantat

Chór Festiwalowy Sopockiej Szkoły Wyższej MUNDUS CANTAT

 

  • Chór MUNDUS CANTAT to już niemal 10 lat wspólnego rozwijania pasji, jaką jest śpiew.

 

  • Chór MUNDUS CANTAT został założony w 2009 roku przez Joannę Stankowską, dyrektor festiwali chóralnych Mundus Cantat, absolwentkę Politechniki Gdańskiej. Od roku 2012 działa pod patronatem Sopockiej Szkoły Wyższej. Od 2015 roku występuje pod dyrekcją dr hab. Beaty Wróblewskiej, prof. Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w Katedrze Dyrygentury Chóralnej.

 

  • MUNDUS CANTAT jest grupą ludzi o różnych, ciekawych osobowościach i różnych profesjach.

 

  • Chór ubarwia artystycznie uroczystości na rodzimej uczelni oraz prowadzi szeroką działalność koncertową w regionie, śpiewając na różnych scenach, tym samym wzbogacając życie kulturalne Sopotu jak i Trójmiasta. Ponadto chętnie uczestniczy w wielu koncertach charytatywnych w sopockich kościołach, domach opieki socjalnej, szkołach specjalnych i domach dziecka, a także bierze aktywny udział w ich organizacji.

 

  • Jako kameralny chór mieszany, wykonuje różnorodny repertuar od muzyki dawnej po współczesną, a także muzykę popularną i filmową. W repertuarze Mundus Cantat znajdują się również pieśni religijne oraz świeckie różnych epok.

 

  • Zespół współpracował z  wieloma solistami i muzykami zarówno z Trójmiasta jak i z zagranicy, m.in. z Susaną Mijangos (sopranem z Meksyku), Juanem Felipe Alvarado (tenorem z Kolumbii), Irkiem Wojtczakiem (trójmiejskim jazzmanem), Polską Orkiestrą Kameralna Sopot czy Cappellą Gedanensis.

 

  • Poznajemy inne chóry, inne tradycje muzyczne. Chór odbył tournée artystyczne po Meksyku, Kolumbii i Serbii.

 

MUNDUS CANTAT może pochwalić się wieloma osiągnięciami, do ostatnich należą:

2017 – Wysoka nota 84 pkt/100 pkt na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Derry w Irlandii Północnej

2016 –„ Srebrny dyplom” na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Liviu Borlan – Rumunia – Baia Mare – Kluż

2015 –  dwa „Srebrne Dyplomy” i III miejsce w kategorii muzyki ludowej na 5. Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chórów „Canco Mediterrania” w Lloret de Mar w Hiszpanii

2014 – dwa „Brązowe Dyplomy” na 9.Rimini International Choral Competition

2013 – Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. A. Dvoraka w Pradze

Chór Mundus Cantat jest obok Fundacji Mundus Cantat, Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART oraz Urzędu Miasta Sopot, głównym gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego MUNDUS CANTAT.

 

Przez lata swej działalności chór wziął udział w dużych produkcjach:

 

w 2011 roku:

– performansie  patriotycznym na akordeon, chór, DJ-a i tancerzy, bogato opatrzonym symboliką Polski, w reżyserii Roberta Florczaka i Alicji Grucy, wykonanie wyjątkowych aranżacji polskich pieśni patriotycznych, z muzyką akordeonisty Cezarego Paciorka;

– koncercie oratoryjnym wykonując Glorię oraz Credo Antonio Vivaldiego wraz z solistką Susaną Mijangos, solistą Michałem Wajdąz Chłopickim oraz z Gdyńską Orkiestrą Kameralną SINFONIA NORDICA.

 

w roku 2012:

– wystąpiliśmy w Koncercie noworocznym wraz z Polską Filharmonią Kameralną Sopot pod batutą Marii Cecilii Fernandez (dyrygentka pochodzącą z Argentyny), w trakcie którego zaprezentowaliśmy „Navidad Nuestra”, utwór argentyńskiego kompozytora Ariela Ramireza na chór, solistę, gitarę i zespół perkusyjny, do udziału którego zaprosiliśmy: Juana Felipe Alvardo Cano, wspaniałego tenora z Kolumbii;

– koncercie charytatywnym PRZYJACIEL POD OCHRONĄ, na rzecz chorej na stwardnienie rozsiane Kamili;

– wykonaliśmy wiele koncertów z udziałem wspaniałej grupy wokalnej posługującej się techniką vocal play –  XCor z Wenezueli, wspólnie wykonaliśmy m.in. muzycznego Flash Moba w Galerii Bałtyckiej;

-wzięliśmy udział w muzycznym Flash Mobie „O happy Day” dla Gdańskiej Fundacji hospicyjnej na rzecz akcji Hospicjum to też ŻYCIE.

 

w roku 2013:

– zaśpiewaliśmy Koncert Noworoczny w Sopockiej Szkole Wyższej z udziałem Irek Wojtczak Group w składzie: Janusz Mackiewicz-kontrabas, Dominik Bukowski – wibrafon

Irek Wojtczak-saksofon;

– zorganizowaliśmy Flash Art “Z kolei chór” z udziałem chórów z regionu

na trasa SKM Sopot-Gdańsk-Sopot;

– zaśpiewaliśmy Oratorium na Boże Narodzenie Camille Saint-Saëns z towarzyszeniem artystów: Magdaleny Gruszczyńskiej (sopran), Edyty Luczkowskiej-Swat (alt), Annabelle Dawidow (mezzosopran), Janusza Bazylewicza (tenor), Pawła Nodzaka (baryton) oraz innych chórów sopockich wraz z Capellą Gedanensis .

 

w roku 2014:

– wykonaliśmy „Te Deum” Marca Antonie Charpentierea, wraz z solistami: Sopran – Anna Olszak, Kontralt – Paweł Baryła, Tenor – Mateusz Kołos, Bas – Marcin Miloch oraz Polską  Filharmonią Kameralną Sopot i Akademickim Chórem Uniwersytetu Gdańskiego.

 

w roku 2015:

-wraz z orkiestrą „Vita Activa“ wykonaliśmy koncert kolęd w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku

 

w roku 2016:

– uświetniliśmy Galę Wojewódzkiej Szlachetnej Paczki

 

w roku 2017:

– wzięliśmy udział w „Koncercie dla Mieszkańców” w Operze Leśnej obok Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot.

 

Przyczyniamy się do i jesteśmy świadkami wielu niepowtarzalnych muzycznych wzruszeń i przeżyć.

Serdecznie zapraszamy na próby, które odbywają się w Sali nr 113 w budynku Uczelni, ul. Rzemieślnicza 5 w Sopocie w każdą środę w godz. 19:00 – 21:15 oraz próby głosowe w dwa poniedziałki w miesiącu w godz. 19.00-21.00.