Architektura wnętrz (I) - Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
Architektura wnętrz (I)

poziom
Studia I stopnia
wydział
Wydział Architektury, Inżynierii i Sztuki
Tryb
Stacjonarny, niestacjonarny
profil
Praktyczny
tytuł zawodowy
Licencjat
czas trwania
3,5 roku (7 semestrów)
język
Polski
termin
Start rekrutacji: 01.04.2024
lokalizacja
Sopot
rozmowa kwalifkacyjna
Termin: 27 i 28 maja 2024 r. (pon. stacjonarne, wtorek niestacjonarne)
Przygotowanie językowe dla cudzoziemców
Tak

Architektura wnętrz to sztuka projektowania wnętrz i przestrzeni użytkowych o wysokim poziomie estetyki, zgodnie z ich funkcją i specyfiką (hotele, restauracje, kina, banki, wnętrza prywatne) począwszy od idei koncepcji do realizacji.

Dzięki studiom na kierunku Architektura wnętrz w Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych studenci mogą zdobyć wiedzę i umiejętności obejmujące tworzenie projektów wnętrz, grafik i wzornictwa o wysokiej jakości artystycznej, funkcjonalno-programowej, ergonomicznej, technicznej i ekologicznej.

Cel studiów

Celem kształcenia na studiach pierwszego stopnia na kierunku Architektura wnętrz jest wykształcenie specjalistów posiadających kompetencje potrzebne do projektowania i dekorowania wnętrz zgodnie z wymaganiami estetycznymi, użytkowymi i technicznymi.

Proces kształcenia nakierowany jest na praktycznym nabyciu umiejętności warsztatowych i rozwijanie kreatywności studenta w oparciu o nowoczesny design, jak i inspirację tradycjami sztuki ludowej (np. snycerką, bursztynnictwem) związanej z projektowaniem przestrzeni kulturowych i krajobrazu Pomorza.

Do kogo adresowane są nasze studia?

Studia na kierunku Architektura wnętrz skierowane są do osób:

 • zainteresowanych karierą w zawodzie projektanta wnętrz oraz kształtowaniem otoczenia poprzez wyposażanie i wystrój różnych typów wnętrz (od mieszkań do wnętrz obiektów użyteczności publicznej),
 • zainteresowanych szeroko pojętą sztuką, posiadających zmysł i wrażliwość artystyczną,
 • chcących posiąść szeroką wiedzę z zakresu kreacji artystycznej i współczesnego designu na poziomie teoretycznym i praktycznym.
Gdzie pracują nasi absolwenci?

Absolwenci naszej uczelni są przygotowani do podjęcia działalności twórczej w zakresie świadomego i odpowiedzialnego kształtowania najbliższego otoczenia człowieka, w tym projektowania i aranżacji wnętrz. Potrafią współpracować z przedstawicielami branż technicznych, biorących udział w procesie projektowym i wykonawczym. Studia na kierunku Architektura wnętrz na Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych umożliwiają znalezienie zatrudnienia w pracowniach architektonicznych i projektowych, firmach deweloperskich i produkujących wyposażenie wnętrz, pracowniach wystawienniczych, pracowniach scenograficznych, agencjach reklamowych, pracowniach graficznych i wydawniczych, galeriach sztuki i muzeach, administracji samorządowej.

 

Nasi absolwenci pracują jako:

 • architekci wnętrz, projektanci, designerzy,
 • projektanci wystaw, mebli, oświetlenia,
 • projektanci wizualizacji 2D i 3D,
 • konserwatorzy wnętrz zabytkowych,
 • redaktorzy czasopism i wydawnictw zajmujących się promocją designu i aranżacji wnętrz,
 • freelancerzy i podwykonawcy.

Absolwenci kierunku Architektura wnętrz mogą także otworzyć własną działalność gospodarczą / pracownię architektoniczną.

atuty kierunku

01
Wszystkie architektury w jednym miejscu
Rozwiń
Zwiń

SANS to jedyna uczelnia w Północnej Polsce posiadająca w swej ofercie wszystkie kierunki projektowe (Architektura, Architektura wnętrz, Architektura krajobrazu, Wzornictwo), dzięki czemu studenci mają możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez specjalistów z wielu zazębiających się kierunków.

02
Kameralne grupy zajęć projektowych
Rozwiń
Zwiń

W SANS zajęcia odbywają się w małych grupach i studenci mają możliwość praktycznego zdobycia umiejętności pozwalających im czynnie uczestniczyć w procesie projektowania i powstawania dzieła jakim niewątpliwie powinien być świadomie zaprojektowany budynek i jego otoczenie.

03
Studenci SANS to laureaci prestiżowych konkursów architektonicznych
Rozwiń
Zwiń

Inspireli Awards, Gdynia Design Days, czy The Oasis Cultural center oraz wiele innych. Studenci SANS biorą udział w targach i konkursach architektonicznych, co procentuje później w ubieganiu się o prace w najlepszych biurach architektonicznych. Wśród laureatów konkursów krajowych i międzynarodowych są również nasi wykładowcy. Sprawdź Galerię prac.

04
Nie ma nudy – niecodzienne wykłady
Rozwiń
Zwiń

Zajęcia w SANS staramy się urozmaicać i nie tworzyć wykładów tylko w salach akademickich. Nasi studenci biorą udział w licznych wyjazdach studyjnych i warsztatach. Przykład?

 • Podlaskie Konopie w Dobrzyniówku i Park Ekologiczny w Pasłęku (projektowanie bioklimatyczne)
 • Centrum Zastosowań Światła (LAC) Philips Lighting (projektowanie światła)
 • Waplewo (remont konserwatorski obiektu zabytkowego)
 • Filharmonia -Warszawa (akustyka w architekturze), Twierdza Wisłoujście (program opieki nad zabytkami)
05
Kadra praktyków – czynnych architektów
Rozwiń
Zwiń

Zajęcia na tym kierunku w dużej części prowadzone są w formie warsztatów, laboratoriów i projektów przez specjalistów i praktyków ze środowiska architektonicznego (architekci, prezesi, projektanci wnętrz, designerzy, graficy, kierownicy pracowni). Opiekunowie praktyk z czołowych pracowni projektowych, czy firm specjalizujących się w wyposażeniu wnętrz wspomogą proces nauczania, dając Ci cenne lekcje i ucząc praktycznych umiejętności przydatnych w późniejszej karierze zawodowej.

Wykładają u nas m.in.: członkowie SARP i IARP, członkowie Stowarzyszenia Architektów Wnętrz SAW, członkowie Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS.

06
Zrównoważony rozwój jako wartość kierunku
Rozwiń
Zwiń

SANS dołączyło do grona sygnatariuszy Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni zorganizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, ponieważ jako uczelnia współpracująca z biznesem, kształcimy młodych ludzi, którzy po ukończeniu studiów powinni wejść w zawodowe życie z przeświadczeniem, że idea społecznej odpowiedzialności jest kluczowym czynnikiem sukcesu we wszystkich sferach funkcjonowania każdego człowieka. Działanie zgodne z normami etycznymi oraz przepisami prawa na rzecz swoich interesariuszy oraz środowiska naturalnego jest jedną z podstawowych wartości wyrażanych przez naszą uczelnię.

07
Projektowanie uniwersalne
Rozwiń
Zwiń

Sopocka Akademia Nauk Stosowanych kładzie duży nacisk na wiedzę z zakresu projektowania uniwersalnego, umożliwiającą studentom m.in. poznanie potrzeb seniorów, dzieci, matek czy osób z niepełnosprawnościami. W Sopockiej, wspierany technologiami wirtualnej rzeczywistości, Universal Design odgrywa ważną rolę w kształtowaniu pojęcia funkcjonalności i dostępności środowiska zbudowanego dla wszystkich użytkowników. Takie podejście do projektowania przynosi korzyść wszystkim członkom społeczeństwa. Dobry architekt XXI wieku swoją pracą przyczynia się do promowania równego – a tym samym sprawiedliwego dla wszystkich – dostępu do dóbr i usług. Chodzi o to, by uwzględniać również potrzeb tych użytkowników, których funkcjonowanie jest w pewnym aspekcie ograniczone.

Jak pomyślnie przejść przez rekrutację?

 

 1. Zarejestruj się w – INTERNETOWEJ REJESTRACJI KANDYDATA – Po wpisaniu danych osobowych wybierz kierunek studiów, a system wygeneruje gotowe dokumenty rekrutacyjne.
 2. Opłata kwalifikacyjna – kwotę 150 zł należy wpłacić na podany w IRK numer konta. Prześlij skan dowodu wpłaty na maila rekrutacja@sopocka.edu.pl, żeby zmienić status opłaty. 
 3. Przygotuj dokumenty – Jakie to dokumenty i skąd je wziąć? W IRK znajduje się lista, wg. której należy je skompletować. W pierwszej kolejności wystarczą nam dokumenty z szarego pola „wydruki” (ankieta, umowa, ślubowanie, oświadczenie – pamiętaj o podpisaniu wszystkich!). Do tego należy dodać fotografię w formacie 3.5 x 4.5 . Całość dostarcz nam w ciągu 7 dni od rejestracji – osobiście lub prześlij pocztą.
  Oprócz tego przygotuj jeszcze list motywacyjny i zdjęcia portfolio (2 prace kolorowe w technice malarskiej i 2 czarno-białe w technice rysunkowej, w formacie powyżej A4, więcej o nich znajdziesz tutaj). Prześlij je najpóźniej na tydzień przed planowanym terminem rozmowy. Świadectwo dojrzałości możesz dostarczyć w lipcu, po odebraniu wyników maturalnych (możesz przesłać skan – oryginał okaż do wglądu przed 1.10.)
 4. Rozmowa kwalifikacyjna – zabierz na nią swoje prace (portfolio) i dowód osobisty, nasza rekruterka ustali wcześniej konkretną godzinę spotkania. Najpóźniej 2 dni po rozmowie opublikujemy wyniki rozmowy w IRK.  
 5. Decyzja o przyjęciu na studia – po zebraniu Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej, podejmowana jest decyzja o wpisaniu kandydatów na listę studentów. Oczekuj jej na swoim koncie IRK zmiany statusu!

Do zobaczenia!

Termin i miejsce składania dokumentów

Podpisane dokumenty wraz ze zdjęciem należy dostarczyć w ciągu 7 dni od daty rejestracji do naszej siedziby na Rzemieślniczej 5 w Sopocie. Przyszły studencie, nie zapomnij zabrać ze sobą dowodu osobistego!

ADRES
SANS Sopot
ul. Rzemieślnicza 5, 81-855 Sopot

Biuro Promocji i Rekrutacji na studia w j. polskim jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00 i znajduje się w pokoju 021.
Dokumenty można składać osobiście lub za pośrednictwem poczty/kuriera.

opłaty

Studia stacjonarne i niestacjonarne

Czesne w PLN – dla kandydatów z obywatelstwem polskim
I rok II rok III rok IV rok
Płatność za semestr 2 x 5600 PLN 2 x 6100 PLN 2 x 6350 PLN 1 x 6350 PLN
Płatność w 10 ratach 10 x 1150 PLN 10 x 1250 PLN 10 x 1300 PLN 5 x 1300 PLN
Opłata rekrutacyjna 150 PLN
Opłata wpisowa 500 PLN 0 PLN (promocja trwa do 02.06.2024 r. Więcej informacji znajduje się tutaj .)

 

Czesne w EURO – dla kandydatów z obywatelstwem innym niż polskie
I rok II rok III rok IV rok
Płatność za rok 3000 EURO 3000 EURO 3000 EURO 1500 EURO
Opłata rekrutacyjna 150 EURO

partnerzy

Z kim współpracuje nasza uczelnia?

Dzięki ścisłej współpracy uczelni z instytucjami zawodowymi pierwszą pracę w zawodzie będziesz mógł rozpocząć jeszcze w podczas studiów!

Współpracujemy zarówno z pracowniami architektonicznymi, jak i czołowymi firmami budowlanymi i deweloperskimi. Pracowników i trenerów firm partnerskich poznasz na warsztatach tematycznych, na praktykach oraz podczas regularnych zajęć i wykładów.

przekonaj się sam

Opinie ekspertów

avatar
prof. SANS, dr Radosław Czerniejewski
architekt wnętrz, projektant i wykładowca akademicki, prowadzący pracownię CGL

Projektowanie wnętrz to poszukiwanie harmonijnych rozwiązań przestrzennych w oparciu o zasady kompozycji i proporcji oraz wymagania użytkowe.

Jest sztuką osiągania satysfakcjonujących rozwiązań łączących teorię z praktyką, idee z rzeczywistością. Priorytetem jest tworzenie przestrzeni spójnej estetycznie, zdefiniowanej i czytelnej od drobnych detali aż po całe założenie. Kluczowa jest koncepcja nadająca charakter wnętrzu, choć również istotne są aspekty funkcjonalne i użytkowe, które weryfikują wartości zaprojektowanego wnętrza w miarę upływającego czasu i toczącego się w nim życia.

Rozwiń
Zwiń
Opinie studentów i absolwentów
Przez te dwa lata sopocka Akademia stała się dla mnie miejscem inspiracji, co daje mi siłę do podążania drogą, którą sobie zaplanowałam, dała mi też możliwość otwarcia się, jako projektanta, na usunięcie wszelkich ograniczeń i aspektów.
Rozwiń
Zwiń
zdjecie autora
Iryna Maksymowa
Już rok studiują w Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych i naprawdę bardzo podoba mi się. Ogólne studiowanie tutaj jest ciekawe i łatwe. Wszyscy wykładowcy są praktykami i to bardzo mi imponuje, przez to że oni mogą powiedzieć wszystko ze strony praktyki – nie tylko teoretyczna cześć. Wykładowcy zawsze pomagają i chętnie wytłumaczą jeśli coś nie rozumiesz – to jest zawsze plusem! Mogę powiedzieć, że to była najlepsza decyzja studiować w naszej uczelni. Bardzo zadowolona że jestem studentką Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych.
Rozwiń
Zwiń
zdjecie autora
Yuliia Sobko
Nazywam się Diana Grebenyak, studiuję na Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych i chciałabym podzielić się swoimi wrażeniami. Przez dwa miesiące nauki w akademii mogę powiedzieć, że bardzo lubię się tu uczyć, robimy tutaj wiele praktycznych zadań, które są bardzo interesujące, a także pomagają rozwijać umiejętności. Są też wyrozumiali wykładowcy, których przyjemnie się słucha na zajęciach.  Wiele ciekawych wypowiedzi i różnych zadań.
Rozwiń
Zwiń
zdjecie autora
Diana Grebenyak
Dzień dobry, nazywam się Nadija Rybak, studiuję w Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych. Podoba mi się kierunek, który wybrałam. Jest wiele ciekawych przedmiotów, dobrych i wyrozumiałych wykładowców oraz interesujących zadań.
Rozwiń
Zwiń
zdjecie autora
Nadiia Rybak
Nazywam się Maria. Lubię się uczyć, mam okazję rozmawiać po polsku z native speakerem. Mogę zadawać dowolne pytania i na pewno uzyskam na nie odpowiedź. Wykładowca jest bardzo inteligentny i przyjazny, zawsze stara się włączyć Cię do rozmowy po polsku. Łatwiej będzie, jeśli masz już podstawową wiedzę z języka polskiego, ale bez tego też dasz radę - po prostu będzie musiał trochę więcej pracować -  język to podstawa!
Rozwiń
Zwiń
zdjecie autora
Maryia Dziomina

Najczęściej zadawane pytania

kontakt

Rekrutacja Sopot

EMAIL

rekrutacja@sopocka.edu.pl

NUMER TELEFONU

(+48) 506 474 167

  Zostaw swój email, by uzyskać więcej informacji.

  Skip to content